Opublikowano

Dieta dla zdrowej skóry i pięknej okrywy włosowej

Codzienna pielęgnacja sierści psa to obowiązek każdego opiekuna czworonoga. Dbanie o piękną okrywę włosową czworonoga nie ogranicza się jednak tylko do odpowiedniego dobóru kosmetyków, regularnego czesania i kąpieli. Jeśli chcemy, by nasz podopieczny wyglądał pięknie i zdrowo, powinniśmy zadbać o jego skórę i sierść także przy pomocy diety. Jednak samo podawanie psu zbilansowanej karmy bywa niewystarczające. Uzupełnianie diety o składniki, które poprawiają elastyczność skóry i nadają sierści blasku jest polecane szczególnie w przypadku psów wystawowych, czworonogów o suchym i łamliwym włosie oraz psiaków z problemami skórnymi. Dodatki te powinny się jednak znaleźć w diecie każdego psa, którego opiekunowi zależy na zdrowiu swojego podopiecznego. Dlaczego?

Skóra to największy narząd w całym organizmie psa. To właśnie ona stanowi barierę oddzielającą organizm czworonoga od szkodliwych czynników zewnętrznych – bakterii, promieni słonecznych czy wysokich temperatur. By spełniać swoją rolę musi być zdrowa, elastyczna i dobrze nawodniona. Wszelkie pęknięcia przesuszonej skóry i ranki stanowią zaproszenie dla przeróżnych patogenów, które mogą wywołać infekcje i zagrozić naszemu podopiecznemu. Drugą barierą oddzielającą psa od środowiska jest jego okrywa włosowa. Zadbana, rozczesana sierść nie tylko chroni skórę przed uszkodzeniami, ale także zapewnia właściwą termoregulację organizmu, izolując go od wysokich i niskich temperatur otoczenia. Dlatego warto dbać o skórę i sierść każdego czworonoga nie tylko ze względów estetycznych, ale także jako część codziennej profilaktyki zdrowotnej.

O skórę i okrywę włosową naszego podopiecznego powinniśmy dbać w sposób holistyczny, czyli nie ograniczać się jedynie do zewnętrznej pielęgnacji. Na stan naskórka i włosów ogromny wpływ ma także dieta zwierzęcia. Na szczególną uwagę zasługują kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, biotyna oraz składniki mineralne.

 

Kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do utrzymania prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry. Przyspieszają także gojenie ran, zmniejszają stany zapalne w organizmie i nadają sierści niepowtarzalny blask. Cenne kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 mają również pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego, hamują procesy starzenia się organizmu, wspomagają utrzymanie zdrowych stawów i mają działanie przeciwnowotworowe. Niestety domowe czworonogi nie potrafią ich same wytwarzać. Składniki te należy więc dostarczać wraz z pokarmem w postaci suplementów lub przysmaków. Pochodzące z oleju lnianego kwasy tłuszczowe stanowią doskonałe uzupełnienie diety każdego psa – niezależnie od jego wieku i stanu zdrowia.

 

Biotyna

Kolejnym składnikiem, jaki powinien znaleźć się w diecie każdego czworonoga jest biotyna, zwana inaczej witaminą B7. Biotyna bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych niezbędnych do zachowania prawidłowej elastyczności skóry i zawiera siarkę, która niezbędna jest do syntezy keratyny wchodzącej w skład włosów i pazurów. Witamina ta pozytywnie działa także na wzrok, pracę tarczycy i zdrowie jelit. Jej niedobory mogą powodować nadmierne wypadanie i przetłuszczanie się sierści, łamliwość pazurów i wysypkę. Jednym z najlepszych źródeł biotyny w psiej diecie są drożdże browarniane, które zawierają także inne cenne składniki – między innymi beta-glukany poprawiające funkcjonowanie układu odpornościowego.

 

Magnez, żelazo i cynk

Odpowiednia zawartość poszczególnych składników mineralnych w diecie jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowej skóry i okrywy włosowej. Najcenniejszymi z nich jest cynk chroniący skórę przed stanami zapalnymi i przyspiesza gojenie się ran, magnez zapewniający skórze odpowiednią sprężystość i żelazo chroniące ją przed wolnymi rodnikami. Magnez i cynk niezbędne są także do prawidłowego przyswajania biotyny.

 

Jak uzupełnić dietę psa o biotynę i kwasy Omega 3 i 6?

Jednym z bezpiecznych i wygodnych sposobów na uzupełnienie diety czworonoga o te cenne składniki jest podawanie mu przysmaków Champ-Richer. Delikatne, ekstrudowane poduszeczki ze smakowitym nadzieniem zawierają optymalną dawkę pochodzącej z drożdży browarnianych biotyny i cennych kwasów Omega 3 i 6 z oleju lnianego. Przysmaki te powstały na bazie mąki ryżowej, która nie zawiera glutenu i jest dobrze tolerowana nawet przez psy z wyjątkowo wrażliwymi żołądkami. Mąka ta uzupełnia także dietę czworonoga o magnez, cynk i żelazo oraz o witaminy z grupy B. Przysmaki Champ-Richer zostały wzbogacone o suszone mięso i dostępne są aż w pięciu smakach. Doskonale nadadzą się jako nagrody podczas szkolenia czy kąpieli.