Opublikowano

Jak dbać o sierść psa i kota na co dzień?

Pielęgnacja sierści psa i kota, to jeden z najważniejszych elementów higieny Twojego pupila. Aby była piękna, błyszcząca i zdrowa potrzebna jest nie tylko odpowiednia karma, dieta czy długie spacery. W pielęgnacji sierści psa i kota bardzo istotny jest wybór odpowiednich produktów, które pomogą nam utrzymać ją piękną, np. szczotki i grzebienie. Psy i koty zazwyczaj nie lubią, kiedy właściciele je kąpią, a następnie szczotkują, jednak jeżeli odpowiednio zadbamy o atmosferę przy kąpieli i przyzwyczaimy naszego pupila do zabiegów kosmetycznych już od pierwszych miesięcy życia, to możemy być pewni, że w przyszłości na widok szczotki nasz pupil nam nie ucieknie i nie będzie się chował za meblami. Dlatego, jeżeli zależy Wam na prawidłowej pielęgnacji sierści waszego pupila i na jego zdrowym i pięknym wyglądzie, przeczytajcie nasze wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich produktów do tego celu.

Psia sierść może być długa, krótka, kręcona, jedwabista lub szorstka. W miarę ewolucji gatunku u psów wykształciły się wszelkie możliwe typy sierści. Sierść psa dzieli się na podszerstek oraz włos okrywowy, przy czym każdy z włosów warstwy okrywowej jest otoczony przez sześć do dwunastu włosów podszerstka. Podszerstek, jak sugeruje jego nazwa, rośnie tuż przy skórze. Włosy podszerstka są miękkie i delikatne oraz wyjątkowo gęste, dzięki czemu spełniają funkcję izolacyjną. Sierść okrywowa składa się z bardziej sztywnych, grubszych i dłuższych włosów. Niektóre psy są pozbawione sierści, inne mają dwie warstwy sierści: sierść okrywową oraz podszerstek, jeszcze inne mogą mieć tylko sierść okrywową.

Kocie futerko składa się z dwóch rodzajów włosa: podszerstka oraz włosa okrywowego. Pielęgnację sierści dostosuj do jej typu. Z każdego mieszka włosowego wyrasta około sześciu włosów, a wokół nich rośnie krótszy podszerstek. Taka budowa sierści zapewnia lepszą izolację przed zimnem. Oprócz podszerstka i włosów okrywowych koty mają jeszcze szereg włosów czuciowych – wibrysów, są one zlokalizowane na głowie, spodzie szyi a nawet łapach. Wąsy także składają się z włosów czuciowych. Dzięki niezliczonej liczbie zakończeń nerwowych, wibrysy pełnią funkcję narządu dotyku. Kocie futerko możemy podzielić na półdługie, długie, krótkie oraz bezwłose.

Pielęgnacje sierści dostosuj do jej typu!

Sierść krótka:

Wymaga mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale może być kłopotliwa w utrzymaniu, głównie za sprawą intensywnego okresowego linienia. Sierść ta może być miękka lub twarda, różnej grubości.

Sierść długa:

Może być prosta, kręcona, falowana, wełnista. Sierść taka może wymagać strzyżenia, szczotkowania lub innych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo często charakteryzuje się obfitym podszerstkiem ale bywa, że jest  go zupełnie pozbawiona i jest typowym włosem.

Sierść szorstkowłosa:

Zdecydowanie najwygodniejsza w codziennej pielęgnacji – wymaga okresowego trymowania. Podszerstek u psów szorstkowłosych jest gęsty.

Rasy o pojedynczej warstwie sierści:

Występuje u nich wyłącznie sierść okrywowa, bez podszerstka. Często nazywa się je rasami nieliniejącymi, ponieważ linienie jest u nich niemal niezauważalne.

Rasy o podwójnej okrywie włosowej:

Mają miękki podszerstek oraz szorstką sierść okrywową. Podszerstek znajduje się tuż przy skórze, jest bardzo delikatny i gęsty, dzięki czemu spełnia rolę izolatora. Większość ras psów ma podwójną okrywę.

Psy i koty bezwłose-nagie:

Mają bardzo rzadką sierść lub są jej pozbawione. W  przypadku tych ras bardzo ważna jest odpowiednia ochrona oraz nawilżanie skóry.

Czas na kąpiel!

Kąpanie psa i kota nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, wiele czworonogów wolałoby unikać kąpieli. Jednak gdy zdarzy się, że nasz pupil wytarza się w czymś nieprzyjemnym, jest to nie uniknione. Jak powinna przebiegać kąpiel, jaki szampon wybrać i jak zadbać o skórę?

O ile z psami nie ma sztywnych ograniczeń co do częstotliwości kąpieli to jednak z kotami należy mieć na uwadze, że są to niezwykle czyste zwierzęta i tak naprawdę  potrafią zadbać o swoją czystość same. Szampon jest podstawowym produktem do pielęgnacji sierści psa. Z tego powodu rynek bogaty jest w oferty różnorodnych szamponów, dostosowanych do rodzaju sierści, umaszczenia, samej rasy, czy tez problemów natury zdrowotnej.

Należy pamiętać o bardzo dokładnym wysuszeniu psa po umyciu. Pozostawienie długowłosego

psa z mokra sierścią to wysokie ryzyko przeziębienia pupila!

Co  należy wziąć pod uwagę dobierając kosmetyk dla naszego pupila?

  1. długość sierści,
  2. rodzaj sierści,
  3. rodzaj umaszczenia,
  4. wiek,
  5. podatność na alergie,
  6. problemy skórne,
  7. rasę,
  8. problemy z sierścią (np. nadmierne wypadanie).

Połowę sukcesu stanowi odpowiednio dobrany szampon, zatem warto postawić na taki, który wpłynie na komfort pupila podczas zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych w domowych warunkach. Marka Champ-Richer znana wcześniej przez wiele lat pod nazwą Champion, mając na uwadze dobrostan zwierząt, używa w kosmetykach kąpielowych wyłącznie lawendowego aromatu. Badania z użyciem zapachu lawendy w otoczeniu psów wykazały, że działa ona kojąco i relaksująco, stąd mowa o aromaterapeutycznej roli lawendy. Wychodząc naprzeciw wyjątkowym potrzebom psów i kotów Champ-Richer oferuje aż 23 rodzaje preparatów: szampony dla juniorów najpopularniejszych ras, szampony dla dorosłych psów, odżywki i preparaty do stylizacji dostosowane do różnych typów okrywy włosowej. Szampony Champ-Richer zawierają w swojej kompozycji składniki wtórnie natłuszczające, które przyśpieszają odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry. Dzięki nowej, łagodniejszej formule wzbogaconej o d-Panhtenol, stały się jeszcze delikatniejsze dla skóry zwierząt. Nowe składy są również wolne od mydeł i parabenów.

Warto zwrócić się do lekarza weterynarii i profesjonalnego groomera, który udzieli nam właściwych wskazówek na temat pielęgnacji.