Opublikowano

Jak poradzić sobie z kołtunami u psa?

Szata naszych pupili wymaga regularnej pielęgnacji. Zaniechanie systematycznego czesania może doprowadzić do powstania kołtunów. Oprócz sierści gładkiej kołtuny mogą pojawić się w przypadku każdego rodzaju sierści – od psów z obfitym podszerstkiem np. długowłose owczarki, golden retrivery, szpice, poprzez psy szorstkowłose np. teriery do psów długowłosych tj. yorki.

Najlepiej zatem zapobiegać powstawaniu kołtunów poprzez regularne, umiejętne czesanie psa, w  czym może nam pomóc spray do rozczesywnia Champ-Richer. Ważne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków do i po kąpieli, dobranych odpowiednio do szaty naszego psa.

Kołtuny najczęściej tworzą się w miejscach trudno dostępnych np. pod pachami czy w pachwinach. Tworzą się również za uszami, na tylnych i wewnętrznych stronach ud oraz na szyi i klatce piersiowej -w miejscach noszenia obroży i szelek.

Psy również mają swoje wrażliwe miejsca, których wytrwale bronią przed czesaniem np. podkulając i chowając łapy czy ogon. Mamy więc często do czynienia z pięknie wyczesanym grzbietem- który pies daje i lubi mieć czesany, oraz kołtunami w miejscach, których czesanie sprawia psu dyskomfort.

Należy pamiętać o tym, że skołtuniona sierść przestaje spełniać swoje zadanie termoizolacji i ochrony psa przed czynnikami zewnętrznymi. Mokre kołtuny, czy to niedosuszone po kąpieli czy spacerze w deszczu tworzą „kompres „na skórze przyczyniając się do powstawania stanów zapalnych skóry czy nawet chorób ze strony układu oddechowego.

Co zatem zrobić jak kołtun się pojawi?

W przypadku pojedynczych kołtunów należy oddzielić go jak najbardziej od skóry psa przytrzymując palcami, aby rozczesywanie nie sprawiało psu bólu. Kołtun można spryskać sprayem do rozczesywnia Champ-Richer i delikatnie rozdzielić palcami na mniejsze części. Potem należy delikatnie wyczesać go szczotką bądź grzebieniem. W przypadku bardzo zbitej sierści możemy rozciąć kołtun nożyczkami ( zawsze wzdłuż).

Niestety często bywa i tak, że kołtuny zbijają się tworząc filc przy skórze psa. W takiej sytuacji usuniecie kołtunów będzie wymagało również kąpieli i zastosowania odpowiednich kosmetyków. W przypadku gdy filce pokrywają więcej niż 1/3 powierzchni ciała psa rozważać należy wygolenie kołtunów lub ostrzyżenie psa.

Przed kąpielą staramy się wyczesać psa na ile jest to możliwe. Po namoczeniu psa w wannie stosujemy odpowiedni szampon champ richer, a po dokładnym spłukaniu szamponu nakładamy odżywkę champ richer. Najlepiej, aby były to produkty dedykowane danej rasie np Champ-Richer yorkshire terier, lub rodzajowi sierści np. Champ-Richer długa i miękka sierść. Po kilku minutach spłukujemy. Psa wycieramy ręcznikiem, starając się nie pocierać, a raczej odsączać sierść. Następnie miejsca w których pojawiły się kołtuny czy filc spryskujemy sprayem do rozczesywania Champ-Richer. Namoczone kołtuny staramy się delikatnie porozdzielać palcami i rozczesać. Bardzo ważnym elementem jest suszenie psa suszarką, a nie pozostawienie do samodzielnego wyschnięcia. Nie pozwalamy też mokremu psiakowi biegać np. po domu i ocierać się o dywany czy meble. Tarcie wilgotną sierścią przyczynia się do pogłębienia problemu.  Po wysuszeniu dokładnie psa czeszemy, a pojedyncze, pozostałe ewentualnie kołtuny rozpracowujemy zgodnie z powyższą instrukcją.

W przypadku kołtunów, które pojawiają się w miejscach wrażliwych- podbrzusze, pachwiny,, pachy warto udać się do psiego fryzjera, który bezpiecznie kołtuny wygoli.

Dokładne, regularne rozczesywanie mniejszych kołtunów zapobiega tworzeniu się większych i trudniej usuwanych kłębów sierści. Warto przeglądać i przeczesywać sierść, aby od razu reagować w razie potrzeby na zbieranie się jej w jednym miejscu.

 

Kinga Streich