Opublikowano

Pielęgnacja psów rasy Yorkshire Terrier

Popularna wśród właścicieli psów rasa Yorkshire Terrier charakteryzuje się śmiałością, inteligencją i ciągłą gotowością do zabawy. Nam kojarzy się przede wszystkim z jedwabistą szatą włosową, która powoduje, że jego wizerunek jest dostojny. W przypadku psów tej rasy odpowiednia pielęgnacja ma kluczowe znaczenie, bo przesądza o pięknie Yorka.

Długie i delikatne włosy Yorka wymagają szczególnej pielęgnacji. Utrzymanie odpowiedniej struktury i jakości włosa to w przypadku tej rasy bardzo ważna sprawa. Włosy Yorka są jedwabiste, na tułowiu nieprzesadnie długie i całkowicie proste, a na pyszczku bardzo długie. Rosną przez całe życie. W pielęgnacji takiego psa dużą rolę odgrywa systematyczność. Raz dziennie powinniśmy szczotkować włosy Yorka, szczególnie dokładnie wyczesując włosy na brzuchu i pod pachami, żeby nie powstały nieestetyczne kołtuny. Oprócz codziennego szczotkowania pamiętajmy, że ważne jest też regularne strzyżenie i kąpanie. Raz na jakiś czas powinniśmy przycinać włosy Yorka, żeby nie były zbyt długie – zapobiegniemy nadmiernemu plątaniu, a piesek będzie mógł się swobodnie poruszać. Zabieg strzyżenia radzimy zawsze wykonywać u specjalisty groomera, który zrobi to w profesjonalny sposób. Z kolei regularne kąpiele pomogą nam w utrzymaniu szaty włosowej psa w dobrym stanie. Wszystkie te zabiegi wpływają na jakość włosów naszego Yorka, a to jak wiadomo stanowi o pięknie tej rasy.

Jak wybrać odpowiednie kosmetyki dla Yorka

 • Pamiętajmy, aby do kąpieli Yorka używać tylko kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla tej rasy. Jak wspomnieliśmy wcześniej rasa ta ma delikatny i jedwabisty włos, więc preparaty dostosowane do jej potrzeb dadzą nam po prostu gwarancję, że efekt zabiegu będzie taki jakiego oczekujemy. Kosmetyki „ludzkie” są niewskazane, bo nie są dostosowane do potrzeb skóry i sierści zwierząt.
 • Wybierając szampon dla Yorka zwróćmy uwagę na to, aby produkt był bezpieczny, czyli unikajmy szamponów zawierających barwniki, bo to one są często przyczyną podrażnień i alergii.
 • Warto, abyśmy zwracali uwagę na składniki preparatów do kąpieli dla Yorków, szukajmy tych sprawdzonych, jak: lanolina, naturalny jedwab czy olejek ze słodkich migdałów. Spowodują one, że włos Yorka będzie wygładzony, błyszczący i utrzyma się w dobrej kondycji.
 • Bardzo ważny jest też zapach kosmetyków. Bezpiecznie jest używać preparatów np. o zapachu lawendy, który redukuje stres u psów, dzięki czemu kąpiel będzie się zwierzęciu przyjemnie kojarzyć.
 • Jeśli posiadamy szczeniaka rasy York – powinniśmy go kąpać w delikatnych szamponach przeznaczonych specjalnie dla szczeniąt tej rasy, np. CHAMP-RICHER – szampon szczeniak Yorkshire Terrier

Jak powinna przebiegać prawidłowa kąpiel Yorka?

Przygotowanie do kąpieli

 • Przed kąpielą najlepiej wyprowadźmy psa na spacer – będzie wybiegany i spokojniejszy w trakcie samego zabiegu.
 • Przygotowując się do kąpieli powinniśmy zgromadzić obok siebie wszystkie akcesoria, które będą nam potrzebne do mycia i suszenia, czyli: szampon, odżywkę, ręcznik do wysuszenia, suszarkę, grzebień.
 • Pamiętajmy, żeby do wanny włożyć matę antypoślizgową, ewentualnie ręcznik – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz York ma stabilne podłoże.
 • Po przygotowaniu miejsca do kąpieli powinniśmy dokładnie wyczesać pieska. Dobrze jest użyć rozczesywacza, żeby sobie pomóc w rozczesaniu kołtunów czy zmierzwionej sierści.

Kąpiel

 • Rozpoczynamy kąpiel od zwilżenia sierści Yorka letnią wodą. Robimy to w kierunku od tyłu ciała do przodu, uwzględniając tułów i łapy, ale nie moczymy głowy. Temperatura wody powinna mieć około 37 – 39 stopni.
 • Po zwilżeniu sierści Yorka rozprowadzamy szampon dla Yorka aż wytworzy nam się piana. Szampon Champ – Richer (Champion) jest skoncentrowany, dlatego powinniśmy rozcieńczyć go w wodzie. Myjąc naszego psa musimy pilnować, żeby do oczu, uszu i pyszczka nie dostał się szampon.
 • Dokładnie spłukujemy.
 • Mycie powtarzamy drugi raz, bo w czasie pierwszego zmywamy brud, a dopiero drugie mycie dostarcza skórze i włosom tego, czego potrzebują.
 • Następnie sięgamy po odżywkę dla Yorka, żeby odbudować warstwę ochronną na włosach. Wmasowujemy ją dokładnie, przy okazji możemy zrobić naszemu Yorkowi przyjemny masaż.
 • W końcowej fazie kąpieli dokładnie spłukujemy psa, zwracając uwagę szczególnie na miejsca trudno dostępne (brzuch, pachwiny).

Suszenie

 • Po kąpieli delikatnie osuszamy zwierzę ręcznikiem. Nie powinniśmy trzeć ręcznikiem, tylko wyciskać nadmiar wody.
 • Następnie czeszemy Yorka. Żeby ułatwić sobie ten zabieg, proponuję użyć specjalistycznego rozczesywacza, który ochroni włosy naszego Yorka przed urazami mechanicznymi w czasie czesania i zapobiegnie ponownemu splataniu.
 • Na koniec rozpylamy lekką odżywkę rewitalizującą, która ułatwi nam układanie włosów, zapobiegnie elektryzowaniu i puszeniu się. Taki produkt powoduje, że po wysuszeniu włosy są miękkie, wygładzone i lepiej się układają.
 • Jeśli nasz York nie boi się suszarki to oczywiście należy go wysuszyć.