Opublikowano

Witamina piękna dla czworonoga. Gdzie jej szukać?

Zdrowa skóra oraz piękna i lśniąca sierść u psa to marzenie wszystkich opiekunów czworonogów. Warto pamiętać, że wpływ na to, jak prezentuje się nasz pupil mają nie tylko kosmetyki o dopracowanej recepturze i wyselekcjonowanych składnikach, ale także odpowiednia dieta. Jak holistycznie zadbać o wygląd psa, jednocześnie sprawiając mu przyjemność?

Skóra i okrywa włosowa stanowią barierę ochronną u psa, która zabezpiecza narządy wewnętrzne przed urazami, chroni przed drobnoustrojami oraz promieniowaniem słonecznym, a także pomaga regulować temperaturę. Każdy opiekun czworonoga powinien pamiętać, że efekt estetyczny w postaci lśniącej sierści i zdrowej skóry ma źródło głównie w profilaktyce zdrowotnej.
 
Podobnie jak u ludzi, tak i u zwierząt, na stan skóry i włosów ma wpływ nie tylko to, jak pielęgnujemy je od zewnątrz, ale także, jak dbamy o nie „od środka”. Holistyczne podejście daje większą gwarancję sukcesu.

Zbilansowana dieta

Pierwszym krokiem do pięknego wyglądu zwierzaka jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dostarczane organizmowi witaminy i minerały to budulec wpływający na lepszą elastyczność skóry, jej nawilżenie oraz zdrowo wyglądającą, lśniącą sierść.

Pełna gama wartościowych składników w pożywieniu podawanym zwierzęciu jest niezwykle ważna, nie tylko jeśli zależy nam na ładnym wyglądzie, ale zwłaszcza jeśli chcemy zadbać o kluczowy dla każdego opiekuna aspekt, czyli jego zdrowie. Spośród składników istotnych z punktu widzenia zdrowej skóry szczególne znaczenie mają kwasy Omega 3 i 6, których psy nie wytwarzają samodzielnie, dlatego należy je dostarczać z zewnątrz. Omega 3 zwiększa odporność organizmu (w tym również powłoki skórnej), a Omega 6 wpływa korzystnie na stan skóry i włosów. Zdrowa skóra czworonoga jest mniej podatna na różnego rodzaju mikrouszkodzenia, zachowuje odpowiednią szczelność zapobiegając ucieczce wody na zewnątrz, co w efekcie przyczynia się do należytego spełniania funkcji ochronnej i zachowania dobrego wyglądu zwierzęcia. Należy podkreślić, że skóra czworonoga, często osłonięta gęstą sierścią, jest znacznie delikatniejsza niż nasza ludzka, dlatego wymaga szczególnego traktowania. W zależności od wieku, stanu zdrowia, a nawet rasy psa, zapotrzebowanie na składniki żywieniowe może się różnić.

Uzupełniający przysmak

Każdy opiekun psa doskonale zdaje sobie sprawę, jak pomocne przy wychowaniu i utrwalaniu pozytywnych zachowań są przekąski. Smakołyki najczęściej pełnią funkcję nagrody za wykonane zadanie, ale mogą stanowić również wartościowe uzupełnienie diety czworonoga w składniki istotne dla utrzymania zdrowej skóry i pięknej, lśniącej sierści.

Przekąski są nieocenione w procesie wychowywania zwierzaka i pozwalają nam stworzyć u psa pozytywne skojarzenia z konkretnymi czynnościami. Warto przy ich wyborze, oprócz smakowitości, kierować się także składem, tak by spożywane przez naszego pupila smakołyki, nie tylko pozytywnie wpływały na jego samopoczucie, ale też zdrowie i wygląd. Na półkach sklepowych można znaleźć najwyższej jakości przysmaki w różnych wariantach smakowych, bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6 oraz biotynę zwaną „witaminą piękna”. Tego typu przekąski będą stanowiły doskonałe uzupełnienie diety.