
Szata włosowa psów o sierści szorstkiej jest gęsta i z podszerstkiem. Podszerstek, który znajduje się pod włosem okrywowym, jest nieprzemakalny i stanowi ochronę termoizolacyjną. Warstwa podszerstka i warstwa włosa okrywowego wspólnie tworzą sierść. W zależności od temperatury, pory roku czy rasy – podszerstek może być bardziej lub mniej obfity.
Gdy mamy psa szorstkowłosego o białym umaszczeniu (np. west highland white terrier), oprócz kąpieli w szamponie do szorstkiej sierści powinniśmy dodatkowo zastosować szampon dla psów o sierści białej. Sierść westa jest dwuwarstwowa, twarda, prosta i czysto biała. Okrywa składa się z prostych, twardych białych włosów o długości ok 5 cm, najkrótszych na szyi i łopatkach, najdłuższych na szyi i brzuchu.
Pielęgnacja szaty włosowej psów o sierści szorstkiej wymaga regularności. Istotne znaczenie mają tu systematycznie przeprowadzane zabiegi trymowania, czyli usuwania martwej sierści. Martwa sierść albo wypada sama – wtedy pies gubi ją gdzie popadnie, albo pozostaje i utrudnia wzrost owłosienia. Trymowanie nie jest zabiegiem bolesnym, a w miejsce usuniętej martwej sierści wyrastają nowe włosy. Trymowanie poprawia jakość sierści: usztywnia ją, zapobiega filcowaniu, zmniejsza wzrost podszerstka, eliminuje problem sierści w domu, bo wytrymowany pies nie gubi jej, co w przypadku właścicieli cierpiących na alergie może być bardzo istotne. Większości psów, które powinny być trymowane wymaga również stworzenia odpowiedniej fryzury. Trymowanie i strzyżenie takiego psa powinniśmy powierzyć w ręce fachowca – groomera. Dzięki temu unikniemy złego efektu wizualnego lub problemów skórnych, a zyskamy wytrymowaną, ładną fryzurę.
Jak wybrać odpowiednie kosmetyki dla psa o sierści szorstkiej?
- Do kąpieli psa o sierści szorstkiej używajmy kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla tego rodzaju sierści. Są one tak skomponowane, żeby utrzymać odpowiednią szorstkość włosów, np. te z dodatkiem skrzypu polnego. Pamiętajmy, że kosmetyki „ludzkie” są niewskazane, bo nie są dostosowane do potrzeb skóry i sierści zwierząt.
- Zwracajmy uwagę na to, aby wybierać produkt bezpieczny, czyli np. nie zawierający barwników, które są częstą przyczyną podrażnień czy alergii i o odpowiednim zapachu, np. lawendy, która redukuje stres u psów, dzięki czemu kąpiel będzie się zwierzęciu przyjemnie kojarzyć.
Jak powinna przebiegać prawidłowa kąpiel psa o sierści szorstkiej?
Przygotowanie do kąpieli
- Najpierw przygotowujemy sobie stanowisko kąpielowe: ustawmy blisko wszystko to, co będzie nam potrzebne do mycia i suszenia psa, czyli: szampon, odżywka, ręcznik do wysuszenia, suszarka, grzebień.
- Do wanny wkładamy matę antypoślizgową lub ręcznik, dzięki temu jesteśmy pewni, że pies ma stabilne podłoże.
- Potem naszego psa starannie wyczesujemy. Żeby ułatwić sobie rozczesanie włosów dobrze jest użyć rozczesywacza.
Kąpiel
- Rozpoczynamy kąpiel. Najpierw zwilżamy sierść psa letnią wodą. Robimy to w kierunku od tyłu ciała do przodu, uwzględniając tułów i łapy, ale nie moczymy głowy. Temperatura wody powinna mieć około 37 – 39 stopni.
- Następnie rozprowadzamy szampon do sierści szorstkiej aż do wytworzenia piany. Szampon Champ – Richer (Champion) jest skoncentrowany, dlatego powinniśmy rozcieńczyć go w wodzie. Kąpiąc psa musimy pilnować, żeby szampon nie dostał się do oczu, uszu i pyszczka. W trakcie zabiegu wystarczy zasłonić te miejsca.
- Potem dokładnie spłukujemy.
- Mycie powtarzamy drugi raz, bo w czasie pierwszego zmywamy brud, a dopiero drugie mycie dostarcza skórze i włosom tego, czego potrzebują.
- Następnie używamy odżywki proteinowej, żeby odbudować warstwę ochronną na włosach. Wmasowujemy ją dokładnie, przy okazji możemy zrobić naszemu psu masaż, dzięki temu zabieg będzie mu się kojarzył z przyjemnością.
- Na koniec starannie spłukujemy psa, pamiętajmy, żeby dokładnie spłukać miejsca trudno dostępne (brzuch, pachwiny).
Suszenie
- Po kąpieli osuszamy psa ręcznikiem. Zamiast trzeć, delikatnie wyciskajmy nadmiar wody.
- Następnie czeszemy psa. Tu znowu możemy użyć specjalistycznego rozczesywacza, który ochroni włosy psa przed urazami mechanicznymi w czasie czesania.
- Na koniec rozpylamy lekką odżywkę rewitalizującą, która ułatwi nam układanie włosów, zapobiegnie elektryzowaniu i puszeniu się. Dzięki temu po wysuszeniu włosy będą się lepiej układać.
- Jeśli nasz pies nie boi się suszarki to należy po nią sięgnąć.